Logo
جستجو
BPMN2

BPMN2

‏زمان مطالعه

10 دقیقه


زبان مدل‌سازی BPMN زبانی واحد میان همه سطوح درگیر در مدیریت فرایند و متخصصان می‌سازد که روند مدیریت فرایند را نزد آن‌ها ساده‌تر می‌کند.

 

BPMN2

 

BPM چیست؟

مدیریت فرایندهای کسب و کار (BPM) نظامی است که از روشهای مختلف برای کشف، مدل سازی، تجزیه و تحلیل، اندازه گیری، بهبود و بهینه سازی فرایندهای تجاری استفاده می کند. یک فرایند تجاری عواملی مانند رفتار افراد، سیستم ها، اطلاعات و تمام عوامل موثر بر یک فعالیت تجاری را برای دست یابی به اهداف استراتژیک تجاری سازمان هماهنگ می کند. فرایند های کسب و کار می توانند ساختار یافته و قابل تکرار، یا بدون ساختار و متغیر باشند. اغلب سازمان ها برای دست یابی به نتایج بهتر در بهیود عملکرد از آن استفاده می نمایند.

تاریخچه BPMN

BPMN در ابتدا توسط شرکت ابتکار مدیریت فرآیند کسب و کار (BPMI) طراحی و توسعه یافت. این شرکت  نسخه 1.0 این محصول را در سال 2004 برای عموم منتشر نمود. در ژوئن 2005، BPMI پس از ادغام با OMG ( شرکت گروه مدیریت اشیا) ادغام شد. پس از آن، نسخه بعدی سند BPMN توسط OMG در فوریه سال 2006 منتشر شد. نسخه 2.0 BPMN در سال 2010 توسعه یافت و تا کنون در مقاطع مختلف ویرایش های به روز تر آن عرضه شده است.

کاربرد BPMN

در چند سال اخیر، BPMN به سرعت تبدیل به استانداردی واقعی برای مدل‌سازی فرآیند ها بدل گشته است. بخشی از موفقیت آن به دلیل ظاهر ساده و قابل فهم آن است گه توانایی درک و تحلیل را در کمترین زمان به تحلیلگران کسب و کار ارائه می دهد، در حالی که ساختار آن قابلیت نمایش پیچیده ترین ساختار ها و فرایندها را دارا می باشد. مدل‌های BPMN2  می‌توانند برای برقراری ارتباط، و مبادله نیازمندی‌های تجاری یک فرآیند تجاری، و همچنین ارائه زیربنای اجرای فرآیند واقعی استفاده شوند.

BPMN2 آخرین نسخه تکامل یافته این استاندارد در حال حاضر می باشد. 

قابلیت های BPMN2 چیست؟

این استاندارد فرایند های درون سازمانی را برای همه اجزاء آن می تواند رسمی نماید. همچنین مکانیزم توسعه پذیری را برای پسوندهای مدل فرآیند و پسوندهای گرافیکی تعریف می کند. ترکیب و همبستگی رویداد را اصلاح می کند. تعریف تعاملات انسانی را گسترش می دهد. یک مدل پویا و قابل بهبود را برای آن تعریف می کند. 

به طور خلاصه، BPMN 2.0 دیگر فقط یک نرم افزار مدل سازی ساده نیست و می تواند به سازمان ها به منظور بهبود فرایند ها و استاندارد سازی فعالیت ها به عنوان یک الگوی تعریف شده از اجزاء سیستم بپردازد.

با توجه به اهمیت موضوع طراحی فرآیندهای کسب و کار در راهکار برنامه ریزی سازمانی فناپ – FANRP –  از استاندارد BPMN2.0  به منظور طراحی این فرآیند ها استفاده می گردد.

شرکت فناپ با بهره گیری از افراد نخبه در این زمینه نسبت به پیاده سازی نرم افزار ERP بر اساس استاندارد های روز دنیا اقدام می نماید.

چرا باید از BPMN استفاده نماییم؟

از  مزایای استفاده از این استاندارد در راهکار فنارپی برای سازمان ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

1.کاهش اختلال در ارتباط بین مراحل طراحی فرایند، پیاده‌سازی، اجرا و مدیریت

با توجه به سطح بالا و در عین حال رعایت سادگی و قابل فهم بودن، این استاندارد به درک بصری و راحت از فرایند های شرکت کمک می نماید

2.فراهم آوردن یک طرح بصریِ ساده برای کاربران غیر‌حرفه‌ای تا به وسیله آن درک بهتری از مفهوم نشانه‌ها داشته باشند.

3.نمایش شمایی ساده از فرایند‌های پیچیده در یک فرم قابل فهم

4.امکان بررسی راحت تر مراحل انجام شده و وضعیت پروژه

5. افزایش دید مدیران به منظور آگاهی از گلوگا های فرایند ها

با چنین سطحی از درک بصری که نماد‌های BPMN 2.0 ارائه می‌دهند، قادر خواهیم بود به راحتی به یک زبان مشترک با دیگر متخصصان درگیر در فرایند BPM از جمله تحلیل‌گران کسب و کار، مجریان اقدامات در فرایند‌ها و همچنین مدیرانی که دسترسی به داده‌ها دارند برسیم؛ و کنترل و نظارت بر فرایندی که آن‌ها باید درک کنند را ساده کنیم.

به طور خلاصه، زبان مدل‌سازی BPMN زبانی واحد میان همه سطوح درگیر در مدیریت فرایند و متخصصان می‌سازد که روند مدیریت فرایند را نزد آن‌ها ساده‌تر می‌کند.

 

سایر مزایا